Přeskočit na obsah

UV zářivky a UV žárovky

UV světelné zdroje v sobě skrývají mnohonásobně větší potenciál, než by mnozí čekali. Vynikají extrémním výkonem a svítivostí na velké vzdálenosti. Jediný UV zdroj světla dokáže osvítit velmi rozsáhlé prostory a tím nahradit hned několik jiných, méně výkonných svítidel. Proto jsou UV světelné zdroje velmi oblíbeným zařízením zajišťujícím osvětlení mnoha veřejných i komerčních budov.

UV reflektorSvé další uplatnění nalezly UV světelné zdroje v zábavním průmyslu, a to mimo jiné i díky existenci takzvaného UV aktivního materiálu. Předměty, které jsou z takového materiálu vyrobeny a jsou tedy UV aktivní, reagují na nasvícení UV světelným zdrojem tak, že začnou samy světélkovat. Na trhu jsou kromě UV aktivních předmětů k dostání například i UV barvy, jimiž lze malovat na plochu nebo barvit předměty.

uv zářivkyJako decentní, ale mnohdy tak akorát dostačující osvětlení lze využít UV zářivky. UV zářivka – trubice  vyzařuje, stejně jako ostatní UV světelné zdroje, poměrně silné paprsky temně modré barvy. Zajímavostí je, že UV zářivku lze kromě osvětlení domácnosti anebo komerčních prostor využít například i pro kontrolu pravosti bankovek.

UV žárovkaPokud nemáte zájem o silné reflektory ani zářivky, můžete vybírat také z mírnějších UV úsporných žárovek. Za povšimnutí stojí také zvláštní UV trubice nebo tzv. slim světlo, to už ale opět spadá spíše do kategorie silnějšího osvětlení.

Naprostá většina UV světelných zdrojů bývá velmi snadno instalovatelná a je nepravděpodobné, že byste UV světelný zdroj zakoupený v obchodě neuměli vlastními silami uvést do provozu.

Produkci unikátních a silných UV světelných zdrojů se věnují mezi jinými například výrobci Eurolite, Omnilux, Sylvania nebo i QTX.

Napsat komentář